Ako je to v EÚ s jadrovou energetikou

Autor: Pavol Široký | 18.6.2006 o 12:53 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  2211x

Poslednú dobu sa často stretávame s vyhláseniami politikov ako je dôležité,aby boli na Slovensku v prevádzke jadrové elektárne a ako nás EÚ tlačí do odstavenia Jaslovských Bohuníc a pritom sami prežívajú "jadrovú renesanciu".

V Európskej únii v súčasnosti aktívne rozvíjajú jadrovú energetiku iba Fínsko, ktoré stavia problémový projekt piateho reaktora v Olkiluote a Francúzko, ktoré kvôli svojej energetickej politike musí riešiť viacero súdnych procesov.

Taliansko, Dánsko, Rakúsko, Grécko, Poľsko, Luxembursko, Nórsko, Portugalsko, Malta, Írsko a Lotyšsko nemajú ani reálne neplánujú výstavbu jadrových elektrární.

Nemecko do roku 2020 postupne odstaví všetky jadrové reaktory na základe dohody SPD a zelených. Táto dohoda zostane nezmenaná ani po výmene vlády.

Veľká Británia neuvažuje nad novými reaktormi predovšetkým kvôli problémom  British Energy (prevádzkovateľ jadrových elektrární), ktoré spoločnosť dostali na pokraj bankrotu z dôvodu konkurencie neschopnosti jadrových zariadení. Snaha Blaira o rozvoj jadrovej energetiky je len slepým populizmom v situácii klesajúcich preferencií.

Švédsko sa rozhodlo do pätnástich rokov stať nezávislé na rope a to aj bez jadrovej energetiky. Definitívne odstavenie posledného reaktora vo Švédsku je na základe platných rozhodnutí naplánované na rok 2010.

V Španielsku nedávno ministerský predseda José Luis Rodríguez Zapatero potvrdil záväzok Španielska odstúpiť od jadrovej energetiky a nepodľahnúť tlaku jadrovej loby.

V Belgicku vláda rozhodla v roku 2005 o postupnom odstavení jadrových elektrární do 20 rokov.

Holandská vláda tohto roku rozhodla, že jadrová elektráreň Borssele môže byť v prevádzke do roku 2033, pri dodržaní najprísnejších bezpečnostných požiadaviek. Holandsko však ďalšie jadrové elektrárne budovať neplánuje.

Švajčiarsko plánuje odstaviť všetky svoje jadrové elektrárne najneskôr do roku 2033 s plánom nebudovať ďalšie reaktory.

V Čechách je v platnosti energetiká politika, ktorá hovorí o pláne výstavby ďalších jadrových reaktorov, neexistuje však žiadny konkrétny plán a vzhľadom na pretrvávajúce problémy s Temelínom (nazývaným tiež najväčší "vibrátor" na svete), je len málo reálna ďalšia jadrová elektráreň.

Slovinsko odstaví svoju jadrovú elektrárneň Krško do roku 2023 a nebude budovať už žiadny ďalší jadrový reaktor.

Maďarsko po odstavení atómovej elektrárneň Paks, ktorá mala vážnu nehodu v roku 2004, neplánuje budovať žiadne nové nukleárne zdroje.

Čo sú hlavné dôvody na „jadrový phase-out“: 1/ vysoká cena jadrových elektrární; 2/ dlhá doba budovania; 3/ vysoké prevádzkové náklady; 4/ riziko havárií a ich následkov; 5/ problém vysokých nákladov na likvidáciu jadrových elektrární po doslúžení; 6/ neexistencia bezpečného riešenia likvidácie vysoko rádioaktívnych odpadov; 7/ riziko teroristických útokov a zneužitia jadrových materiálov; 8/ zníženie ekonomickej hodnoty okolia jadrových elektrární (nehnuteľnosti, poľnohospodárstvo, turizmus...).

Keď sa pozrieme na Slovensko, tak naša krajina dostavbu Mochoviec nepotrebuje! Ak by sme postavili štyri ekologickejšie a lacnejšie paroplynové elektrárne, môžme získať výkon dvoch prípadných blokov v Mochovciach. (Jeden 200 MW paroplyn je už v prevádzke v Bratislave a ďalší sa bude stavať pri Leviciach, ďalší zamietla verejnosť pri Malženiciach, kvôli tomu aby mali dôvod prevádzkovať ďalej Bohunice.) Ministerstvo pôdohodpodárstva uvádza možnosť výstavby bioplynových staníc s inštalovaným elektrickým výkonom 500 MW (Mochovce 1. a 2. = 800 MW), pri využití potenciálu úspor energie na Slovensku (25-30%, z čoho je asi 10-15% potenciál úspor elektrickej energie) by sme mohli odstaviť minimálne jeden blok v Jaslovských Bohuniciach bez výstavby nových zdrojov, prestavbou bytových kotolní na kombinované zdroje výroby elektrickej a tepelnej energie je možné získať viac ako 2000 MW novej elektrickej kapacity.

Na záver by som len dodal argumenty, ktoré v rokoch 1993-1998 slúžili jadrovému priemyslu a podplateným politikov na presvedčenie verejnosti o nevyhnutnosti dostavby prvých dvoch blokov v Mochovciach: "Potrebujeme dostavať Mochovce 1. a 2., aby sme mohli odstaviť Jaslovské Bohunice V1." Teraz iní politici používajú trochu pozmenený argument: "Potrebujeme dostavať Mochovce 3. a 4., aby sme mohli odstaviť Jaslovské Bohunice V1."!

Pre viac informácií odporúčam kontaktovať: Za matku Zem, P.O.Box 93, 814 99 Bratislava, bratislava@zmz.sk, www.zmz.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maiga: Kosík bol po prepustení u nás na návšteve

Ibrahim Maiga v Mali Kosíkovi pomáhal.

DOMOV

Lajčák by bol favoritom prvého kola, ukazuje prezidentský prieskum

Za Lajčákom skončil s odstupom Mistrík.


Už ste čítali?